Cochleanthes amazonica

(Rchb. f. i Warscewicz) Schultes i Garay 1959
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Zygopetalinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cochleanthes amazonica

Synonim: Chondrorhyncha amazonica (Rchb. f. i Warscewicz) Hawkes, Warscewiczella amazonica Rchb. f. i Warscewicz, Warscewiczella lindenii hort., Zygopetalum amazonicum (Rchb. f. i Warscewicz) Rchb. f., Zygopetalum lindeni(i) Rolfe. 

Występowanie:

Brazylia, Ekwador i Peru. W Brazylii rośliny spotyka się w stanie Amazonas, ale brak szczegółowych informacji. W Ekwadorze spotykano je na wschodnich zboczach Andów w pobliżu Puyo w prowincji Pastaza oraz w pobliżu Rio Yasuri w prowincji Napo na wysokości 200 m. Rosną w cieniu na drzewach w siedliskach wilgotnych lasów, na wysokościach ok. 1000 m. W Peru spotyka się ten storczyk na wschodnich zboczach Andów w pobliżu Leoncio Prado, we wschodniej części departamentu Huanuco. Rosną tam w wilgotnych lasach na wysokościach ok. 670 m.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 4°C.
Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok.
Opady od 114 mm w grudniu do 632 w maju i 579 mm we wrześniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,0/17,2 w styczniu do 31,1/18,7 przez całe lato.
Okres kwitnienia: Od października do maja.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego w Peru. W Ekwadorze te rośliny kwitną przez prawie cały rok. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit sympodialny dorastający do wysokości 30 cm. 

Pseudobulwy/łodyga:

Brak. Liście rośliny są ułożone w wachlarz. 

Liście:

Liście mają ok. 30 cm długości i 2,5 cm szerokości. Każdy przyrost składa się z 5-7 płaskich liści ułożonych w kształt przypominający wachlarzyk. Wyprostowane liście tworzą dość zwięzły przyrost, a liście przy podstawie, te najniższe, są mniejsze i gorzej rozwinięte. Są dość cienkie, z delikatną teksturą, nieco skórzaste i podłużnie lancetowate. Mają ostro zakończone wierzchołki, natomiast stopniowo zwężają się w kierunku podstawy. Na krótkim odcinku powyżej połączenia ze złożoną pochewką liściową są złożone wzdłuż środkowego nerwu. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma ok. 8 cm długości. Sztywny pęd kwiatowy wyrasta z podstawy najmłodszego dojrzałego przyrostu wzdłuż osi osłonki liściowej. Pęd kwiatowy jest zwykle dość wyprostowany, ale może też przyjmować pozycję poziomą, a nawet zwisać. 

Kwiaty:

1. Każdy kwiatostan wydaje na szczycie tylko jeden kwiat, ale przyrost może wytworzyć kilka kolejnych kwiatostanów. Woskowe, pachnące kwiaty, opisywane jako największe i najpiękniejsze z tego rodzaju, mają ok. 5 cm szerokości i 8 cm wysokości, licząc od wierzchołka płatka grzbietowego do wierzchołka warżki. Płatki obu okółków i prętosłup są białe. Biała warżka i zgrubienie są poznaczone żyłkami w kontrastowym purpurowo-czerwonym kolorze. Ostro zakończony, jajowaty do lancetowatego płatek grzbietowy, silnie odgięty, ma 2,8 cm długości i 1,2 cm szerokości. Ukośne, lekko sierpowate boczne płatki zewnętrzne mają długość 3,2 cm a szerokość 1,3 cm. Ich kształt jest podobny do płatka grzbietowego, ale od podstawy wyginają się do tyłu i wierzchołki zakrzywiają się. Podłużno-lancetowate płatki okółka wewnętrznego mają ok. 3,0 cm długości, 1,2 cm szerokości i zakrzywiają się w kierunku ostro zakończonych wierzchołków. Duża, 3-klapowa warżka ma 4,5 cm długości i 3,0 cm szerokości. Ma ona wgięte boczne działki tworzące wklęsłą podstawę, jajowatą działkę środkową z pofalowanym obrzeżeniem, oraz płytki rowek w środku wierzchołkowego obrzeżenia. Zgrubienie ma 8-10 znacznych wybrzuszeń, a dwie trzecie jego długości jest swobodne. Lekko wygięty prętosłup ma około 2 cm długości i szeroko uskrzydlone, podobne do uszu działki przy podstawie oraz krótką, klinowatą podstawę.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia w ciągu całego roku wynosi 29-31°C, nocy 17-19°C, co daje amplitudę dobową 11-14°C. Rośliny powinny się zaadaptować do warunków o kilka stopni chłodniejszych, ale jest mało prawdopodobne, aby dobrze rosły, jeżeli dolne średnie temperatury będą niższe od 16°C. 

Światło:

12000-20000 luksów. Rośliny potrzebują dosyć cienistych warunków z przefiltrowanym lub rozproszonym światłem. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

Opady są obfite i bardzo obfite w ciągu całego roku. Uprawiane rośliny powinny być obficie podlewane, zwłaszcza w okresie aktywnego wzrostu. Muszą one mieć doskonały drenaż, a podłoże wokół korzeni nigdy nie może być rozmokłe ani zleżałe. Ponieważ te rośliny nie mają zdolności magazynowania wody, nie można nigdy dopuszczać do tego, aby zupełnie wyschły. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonych nawozów przez cały rok, ale są też tacy, którzy wolą stosować nawóz o podwyższonej zawartości azotu w okresie od wiosny do połowy lata, a następnie, późnym latem i jesienią, nawóz wzbogacony w fosfor. 

Podłoże:

Wydaje się, że te rośliny najlepiej rosną w otwartych koszyczkach o doskonałym drenażu, raczej luźno wypełnionych włóknami paproci drzewiastej lub mieszaniną tych włókien i pociętego mchu torfowca. Niektórzy dodają kawałki perlitu dla poprawienia przewiewności podłoża i zatrzymania części wilgoci oraz węgiel drzewny, który także utrzymuje podłoże bardziej luźne i zapobiega jego zakwaszeniu. Hodowcy podają, że rośliny z tego rodzaju zwykle niezbyt dobrze rosną w doniczkach. Rośliny powinny być przesadzane natychmiast, gdy podłoże zaczyna się rozkładać albo gdy wyrastają z doniczek. Jeśli przesadzanie wykonamy w momencie, gdy zaczynają się pojawiać nowe korzenie, to roślina przyjmie się i ukorzeni w możliwie najkrótszym czasie. 

Wilgotność powietrza:

Około 80% przez większość roku. W siedliskach naturalnych te średnie są prawdopodobnie wyższe niż wskazują dane klimatyczne. 

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. Podlewanie zimą można w pewnym stopniu ograniczyć, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w ciemniejszych miejscach, w warunkach krótkiego dnia typowych dla wyższych szerokości geograficznych. Rośliny te nie powinny jednak nigdy być zasuszane. Jeśli podlewanie roślin jest ograniczone, należy również zredukować nawożenie.